Flagship blog - cz
2023-07-11 11:00

Management uhlíkové stopy: od teorie k praxi

V 21. století se změna klimatu a globální oteplování staly kritickými výzvami, které nutí podniky, aby změnily svou provozní strategii a upřednostnili udržitelný přístup. Klíčovou součástí tohoto posunu je management uhlíkové stopy v rámci ESG strategie, která zahrnuje měření a snižování emisí skleníkových plynů, jež podniky vypouštějí.

Současná klimatická krize, charakterizovaná stoupající hladinou moří, extrémními výkyvy počasí a narušením ekosystémů, je z velké části způsobena právě těmito emisemi. Management uhlíkové stopy proto není jen aktivita, která vede ke zmírňování dopadů na životní prostředí, je to klíčová obchodní strategie. Podniky, které monitorují a snižují své emise uhlíku, mohou přispět ke globálnímu boji proti změně klimatu a zároveň zlepšit provozní efektivitu, ušetřit náklady a zlepšit svou pověst.

Cílem tohoto článku je zdůraznit význam managementu uhlíkové stopy tváří v tvář globálnímu oteplování a poskytnout podnikům praktický přístup k tomuto komplexnímu, ale přínosnému úkolu.

Proč se zajímat o management uhlíkové stopy jako součást ESG strategie?

Předním důvodem je legislativa CSRD, která již nyní vyžaduje, aby největší firmy s počtem zaměstnanců nad 250 či obratem nad 40 milionů EUR reportovali svou stopu. Vedlejší dopad bude i na menší firmy, které jsou jejich dodavateli, a po který bude očekáváno dodání dat o jejich stopě.
Analýza a redukce uhlíkové stopy je také úzce spojena s mitigačními a adaptačními opatřeními, která pomáhají firmám snižovat rizika plynoucí z globálního oteplování. Mitagace zahrnuje snižování emisí skleníkových plynů s cílem zabránit dalším změnám klimatu, zatímco adaptace se zaměřuje na přizpůsobení firemních strategií a činností tak, aby se vyrovnaly s dopady změny klimatu a snížily způsobené škody.
Sloučením těchto dvou strategií mohou podniky účinně řídit svou uhlíkovou stopu a zvládat výzvy, které změna klimatu pro jejich organizaci přináší. Management uhlíkové stopy také pomůže firmám zefektivnit nákupy a zadávání veřejných zakázek, zvýšit finanční úspory spojené s efektivitou a zlepšit firemní reputaci v očích stakeholderů.

Jak začít měřit uhlíkovou stopu?

Jedním z hlavních pilířů managementu uhlíkové stopy je její měření. Obecně jde o „kompletní set skleníkových plynů (GHG) vypuštěných přímo i nepřímo jednotlivci, událostmi, organizacemi či produkty, vyjádřen jako ekvivalent oxidu uhličitého (CO2e)“ [zdroj]. Tento ekvivalent zahrnuje 7 hlavních skleníkových plynů a pomáhá tvořit sjednocenou metriku pro měření.
Měření uhlíkové stopy má několik kroků:

1 Nastavení cílů organizace

Nastavení cílů měření stopy a jejího managementu zahrnuje zhodnocení rizik a příležitostí a analýzu legislativy, která reportování stopy v některých případech vyžaduje.

2 Nastavení metodologie

Hlavní dvě metodologie jsou ISO 14064-1 a GHG protokol - vyberte pouze jednu a tou se řiďte. Každá má své kategorie započítávání jednotlivých položek a dílčí pravidla, která určují co se započítává a jak. V praxi je však celková stopa v těchto dvou přístupech stejná. Další uznávanou metodologií je také PAS 2060, která je nezbytná pro uhlíkovou neutralitu a jako jediná nastavuje přesná pravidla pro její docílení.
Berte také ohled na obecná pravidla reportování uhlíkové stopy, která jsou založená na relevanci započítaných položek, jejich kompletnosti, konzistenci, transparentnosti a přesnosti. Tyto kroky jsou především důležité pro audit. Přidělte role v rámci organizace – odpovědnost za sběr dat, strategii, výpočet, potvrzení, kontrolu, analýzy a podobně.

3 Nastavení hranic uhlíkové stopy přímo spojených s firmou

Zde existují tři možné přístupy: měření dle vlastnického podílu, finanční kontroly či operační kontroly nad emisemi. Tento krok je dobré konzultovat s poradcem, který Vám poradí, jakou cestou se vydat.

4 Nastavení scopes

Zde se bavíme především o známých „Scopes“, které definuje GHG protokol.
  • Scope 1 jsou přímé emise a propady (např. ukládání uhlíku) společnosti (zjednodušeně řečeno vše co se děje pod vaší střechou mimo energií).
  • Scope 2 jsou hlavně nakupované energie, plyn a teplo.
  • Scope 3 jsou nepřímé emise společnosti – od vašich nákupů a dodavatelů až po produkty, které zákazníci využívají.
Přestože řada firem zatím reportuje jen Scope 1 a 2, nová legislativa CSRD bude vyžadovat reportování i scope 3 od roku 2024, zahrnutí všech třech oblastí emisí je nezbytné pro efektivní management uhlíkové stopy.

5 Zdroje dat a jejich sběr

Sběr dat je potřeba nastavit co nejdříve. Většina společností data nesbírá, a proto jejich sběr není možný okamžitě. Aby byl sběr dat přesný, jeho nastavení může trvat i několik let - vzhledem k přípravě dotazníků pro dodavatele, sběru dat od dodavatelů, nových přístupů k měření a podobně. V rámci sběru dat je totiž třeba velké množství informací, které nejsou běžně dostupné. Dobré nastavení sběru dat je základem pro úspěch a šetří nejvíce času.

6 Výpočet uhlíkové stopy

Pro tento krok je důležité pracovat s expertem. Jednotlivé položky mají různé emisní faktory, dle kterých se uhlíková stopa počítá. Emisních faktorů jsou desítky tisíc a jejich výběr není jednoduchý. Pro základní položky jako jsou emise spojené s energiemi existuje však spousta zdrojů emisní faktorů a mohou sloužit jako začátek.

Ideální přístup k managementu uhlíkové stopy

  • Správně nastavte strategii managementu uhlíkové stopy a sběr dat
  • Nebojte se nastavit si ambiciózní cíle. Vždy je lepší nastavit vyšší cíl a nesplnit ho celý, než si nastavit příliš snadné cíle, které nemotivují společnosti k inovacím.
  • Snažte se započítat vše. Uhlíková stopa společnosti se skládá z tisíců položek. Je dobré začít od největších, nejpočetnějších, pravidelných či nejvýznamnějších položek a postupně seznam rozšiřovat.
  • Ujistěte se, že váš cíl je opravdu celofiremní a nevzešel s individuální iniciativy, a že je do managementu uhlíkové stopy primárně začleněn management firmy, včetně toho nejvyššího.
  • Minimalizujte uhlíkové offsety a zaměřte se na udržitelné snižování a redukci emisí

Pozor na greenwashing

Firmy mají často tendenci nastavovat nereálné cíle jako “uhlíkově neutrální do 5 let” nebo “net zero do 2030”, aby je pak mohly komunikovat skrze marketing a PR. Ale ke komunikaci bez greenwashingu je zapotřebí mít jasné, interně sladěné cíle podložené věrohodnými údaji. S příchodem nové směrnice EU o greenwashingu bude společnosti muset transparentně sdělovat své cíle v oblasti snižování emisí uhlíku a zdůrazňovat své výpočty.
Například tvrzení o uhlíkové neutralitě jsou nepřípustná, pokud je neutrální pouze část operací nebo výrobků. Pokud firmy nemají jasná data, nastavenou strategii a nezávislý audit, neměly by mluvit o uhlíkové neutralitě či nulových emisích. Pokud firma označuje produkt jako uhlíkově neutrální, měl by být spočítán dle PAS 2060, stavěného na neutralitu.

Nová obchodní strategie pro udržitelnost a odolnost firem

Je stále zřejmější, jak zásadní význam má management uhlíkové stopy pro udržitelné a odolné fungování firem v 21. století. V sázce je mnoho - už se nejedná jen o ziskovost a ekonomické přežití, ale o přežití naší planety. Management a snižování uhlíkové stopy není jen etickou povinností; je to základní podnikatelská strategie, která podporuje provozní efektivitu, úsporu nákladů a management reputace.
Tváří v tvář zrychlujícím se změnám klimatu je nutné, aby podniky zvýšily své úsilí v oblasti měření, monitorování a snižování emisí uhlíku. To je výzva k akci pro každou organizaci. Pasivní přístup není řešením. Legislativní požadavky se zpřísňují, očekávání zainteresovaných stran rostou a rizika spojená s nečinností se stupňují.
Nezapomeňte, že nejde o to, aby vše bylo dokonalé na první pokus. Udržitelnost je cesta, která vyžaduje neustálé učení, přizpůsobování a zlepšování. Začněte s tím, co můžete měřit, a pak postupně rozšiřujte svůj záběr podle toho, jak rostou vaše kapacity. A co je nejdůležitější - usilujte o skutečné, hmatatelné snížení emisí, ne na carbon offsetting.
Máte zájem o pomoc s výpočtem uhlíkové stopy pro vaši společnost? Obraťte se na naše experty.

(Image by frimufilms on Freepik)