Flagship blog - cz
2023-09-13 11:42

GRI vs. ESRS - Soulad či rozpor?

Má smysl psát nefinanční reporty podle standardů GRI, když vyšly nové standardy ESRS pro povinné vykazování v rámci EU? Jak si nyní stojí GRI a jsou jejich standardy v souladu s novou legislativou CSRD?
Evropská komise schválila finální verzi nových evropských standardů vykazování udržitelnosti (ESRS) 31. července 2023. Tyto standardy budou od roku 2024 povinné pro řadu firem v Evropské unii, a pokud pro vás povinné nebudou, bude dobré se jimi řídit už kvůli porovnání s best practice či požadavkům bank, investorů a velkých zákazníků.
Pokud jste dosud vykazovali nefinanční informace podle mezinárodních standardů GRI, co dělat? Je ESRS úplně nový systém s jinými daty, nebo se jedná o to samé? V současnosti tyto dva rámce porovnáváme a můžeme vás rovnou uklidnit - nemusíte se obávat převratných změn. ESRS totiž vychází přímo z GRI, byť jsou mnohem podrobnější.

Soulad ESRS a GRI

GRI (Global Reporting Initiative) jsou stále nejpoužívanějšími mezinárodními standardy v oblasti reportingu udržitelnosti a využívá je většina velkých společností nejen v EU, ale i na celém světě. ESRS (European Sustainability Reporting Standards) se chtějí stát komplexním standardizačním systémem, který klade důraz na vzájemnou závislost mezi sociálními, environmentálními dopady a dopady na řízení (Governance), tedy kompletním ESG.
Aby byla zajištěna co nejvyšší míra shody mezi jednotlivými standardy, GRI spolupracovala s EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) na vývoji ESRS, které vstoupí v platnost příští rok. Standardy jsou tak velmi podobné a díky spolupráci došlo i ke sjednocení pohledu na vykazování materiality (významnosti) témat. GRI původně vnímalo jen jednosměrnou materialitu, tedy dopady firmy na své okolní prostředí a její lidi, aktualizované standardy GRI již podporují zavedení dvojí významnosti. ESRS od počátku staví na dvojité materialitě, která zkoumá jak dopady pocházející z firmy ven na okolní prostředí, tak dopady působící ze světa na společnost, např. v rámci finančních či reputačních rizik. Rozdíl mezi standardy ESRS a GRI tedy spočívá spíše v metodě a detailnosti přístupu k vykazování než v používaných ukazatelích.
EFRAG a GRI v současnosti plánují kroky k podpoře spolupráce i do budoucna. Obě organizace chtějí zejména zjednodušit procesy vykazování prostřednictvím digitální taxonomie a systému „digitálního označování“ (digital tagging) pro své příslušné standardy.
Na veřejném zasedání 23. srpna 2023 bylo schváleno prohlášení o interoperabilitě (součinnosti) ESRS s GRI standardy, v němž se uznala vysoká míra podobnosti a možnost vykazujících subjektů podle ESRS vykazovat s odkazem na GRI.

Nejčastěji kladené otázky ohledně souladu ESRS a GRI

1 Jaký má význam ESRS a směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD) pro standardy GRI v Evropě?

Organizace EFRAG potvrdila, že standardy ESRS jsou v maximální možné míře v souladu se standardy GRI. Pro všechny společnosti, které dosud reportovaly dle standardů GRI, to znamená, že jsou na vykazování dle ESRS dobře připravené a mohou využít své stávající postupy vykazování.
ESRS bude po společnostech vyžadovat, aby podávaly zprávy o všech svých významných dopadech, rizicích a příležitostech. V případech, kdy témata nebo dopady nejsou v ESRS zahrnuty v plném rozsahu, umožní využití výkaznictví podle GRI podnikům vyplnit mezeru, aby splnily požadavky na zveřejňování.

2 Existují rozdíly mezi vykazováním podle standardů ESRS a GRI?

Mezi globálními standardy GRI zaměřenými na dopad a standardy ESRS zaměřenými na dvojí materialitu, jak předepisuje CSRD, určité rozdíly existují. Dle skupiny EFRAG, ESRS jsou tam, kde je to možné, plně v souladu s GRI. V zásadě mají také společný cíl vytvořit komplexní systém podávání zpráv, který zvyšuje transparentnost a dialog mezi společnostmi a jejich zainteresovanými stranami.
ESRS ale poskytuje novinky v oblasti zveřejňování, například snižuje flexibilitu ve způsobu, jakým by měla být data prezentována, a vyžaduje komplexnější sběr dat ESG podle principu dvojí významnosti. K dalším novinkám patří:
  • Významnější role v procesu hodnocení významnosti: kromě „perspektivy zevnitř ven“, ve které by organizace měly hlásit svůj dopad na společnost a životní prostředí, byla zavedena „perspektiva zvenčí dovnitř“, která zvažuje, jak by vnější dopady mohly ovlivnit organizace – to se týká principu dvojí materiality.
  • Soulad s mezivládními nástroji v tématech, jako je odpovědné obchodní chování, lidská práva a náležitá péče.
  • Vyšší úroveň detailu ve srovnání s GRI, což znamená pro společnosti nové výzvy, aby splnily všechny požadavky stanovené ESRS.
  • Nová struktura, kterou přináší ESRS, obsahující velké množství různorodých témat v rámci menšího počtu standardů, zejména u sociální a governance oblasti.
GRI zároveň pokračuje ve spolupráci s EFRAG na vydání technických pokynů, které ukážou, jak mohou stávající vykazující subjekty využít své postupy a procesy vykazování založené na GRI k dosažení souladu s ESRS.

3 Bude mít pro společnosti povinné reportování podle ESRS za následek „dvojité vykazování" (ESRS v Evropě a GRI celosvětově)?

Společnosti, které již vykazují podle GRI, mohou využít své stávající metody a postupy vykazování k naplnění nových požadavků ESRS. Zajištění souladu mezi standardy ESRS a GRI pomůže dosáhnout celosvětové srovnatelnosti a omezí další nebo duplicitní požadavky na vykazování. Evropská komise vychází ze stávajících a zavedených standardů GRI již od prvních návrhů ESRS.

4 Jak mohou společnosti své vykazování udržitelnosti podle standardů GRI přizpůsobit novým požadavkům podle CSRD?

GRI se zavázala, že poskytne společnostem reportujícím dle GRI návod, jak využít své postupy a procesy vykazování tak, aby splnily požadavky ESRS. Tento návod bude obsahovat podrobné mapování zveřejňovaných informací z obou souborů standardů.
Stejně tak EFRAG zveřejní informace, jak jednotlivé verze ESRS zohlednily informace zveřejňované ve standardech GRI.

5 Mnoho otázek padá ohledně „materiality“ (významnosti). Dvojí materialita u ESRS, materialita dopadu u GRI, finanční významnost u ISSB (International Sustainability Standards Board). Jak to vše do sebe zapadá?

Aby společnost poskytla komplexní představu o své činnosti, měla by informovat jednak o tom, jak svojí činností ovlivňuje svět, ve kterém působí (pomocí standardů GRI), tak o tom, jak témata udržitelnosti ovlivňují organizaci (pomocí standardů IFRS pro zveřejňování informací o udržitelnosti). V kontextu CSRD je tedy zaveden pojem „dvojí materialita“, který tyto dva rámce a jejich pojem materiality sjednocuje.
Standardy GRI a IFRS odrážejí dvě perspektivy materiality:
  • Vykazování dopadů – zveřejňování nejvýznamnějších dopadů organizace na ekonomiku, životní prostředí a lidi širokému okruhu zainteresovaných stran, včetně způsobu, jakým organizace tyto dopady řídí.
  • Finanční výkaznictví související s udržitelností – zveřejňování informací týkajících se financí souvisejících s udržitelností, které odpovídají potřebám investorů a kapitálových trhů, aby bylo možné posoudit finanční důsledky témat udržitelnosti pro organizaci; včetně důsledků dopadů činnosti společnosti na ekonomiku, životní prostředí a společnost, a to prostřednictvím kombinace účetních standardů IFRS a standardů pro zveřejňování informací o udržitelnosti.
Mezinárodní účetní standardy IFRS vytvářejí dvě rady pro tvorbu standardů, a to Rada pro mezinárodní účetní standardy (IASB) a Rada pro mezinárodní standardy udržitelnosti (ISSB). ISSB navazuje na práci iniciativ zaměřených na výkaznictví pro investory, včetně Rady pro standardy zveřejňování informací o klimatu (CDSB), Pracovní skupiny pro zveřejňování finančních informací souvisejících s klimatem (TCFD) atd.

6 Naše společnost nemá sídlo v EU. Týká se mně CSRD a pokud ano, jak mi pomůže vykazování podle standardů GRI?

Požadavky na zveřejňování informací podle CSRD se budou od ledna 2024 vztahovat i na společnosti, které nejsou v EU, ale mají cenné papíry na trzích regulovaných EU.
Od ledna 2028 se požadavky vůči společnostem mimo EU rozšíří a budou platit na všechny podniky mimo EU, které v EU dosahují čistého obratu vyššího než 150 mil. EUR a mají v EU pobočku s čistým obratem alespoň 40 mil. EUR nebo velkou či kótovanou dceřinou společnost v EU. Tyto společnosti však budou muset poskytovat pouze informace týkající se dopadů, pro které bude vypracován zvláštní standard. GRI se zasazuje o přijetí GRI jako ekvivalentu pro používání těchto nových standardů.
Vzhledem k závazku EFRAG co nejtěsněji sladit ESRS se standardy GRI mohou být společnosti, které již vykazují podle GRI, ujištěny, že budou mít možnost využít stávající postupy a procesy vykazování k přípravě na ESRS.

7 Jak ESRS propojují spolupráci GRI s Nadací IFRS a jejich Radou pro mezinárodní standardy udržitelného rozvoje (ISSB)?

GRI spolupracuje s Nadací IFRS na vývoji celosvětového komplexního systému výkaznictví, který se stejnou měrou zabývá dopady společnosti na svět (GRI) i dopady světa na společnost (ISSB). Společně budou standardy IFRS a GRI nabízet kompletní a robustní sadu standardů pro zveřejňování informací o udržitelném rozvoji, které umožní posoudit chování, strategii, hodnotu podniku a dopady společnosti.
Důležitým aspektem bude, aby tento systém byl podle potřeby doplněn o požadavky na vykazování v jednotlivých jurisdikcích – tedy aby odrážel specifický místní kontext, stávající právní rámce a zájmy. ESRS jsou dobrým příkladem toho, jak toho lze účinně dosáhnout.
Máte další dotazy k reportingu v souladu s novými standardy ESRS? Obraťte se na nás.

(Image by Freepik)