Flagship blog - cz
2024-09-23 12:17

Friday Flavours #11

Pravidelně vám odborníci z našeho týmu přinášejí výběr doporučení a postřehů týkajících se environmentální a společenské odpovědnosti. Ať už se jedná o lákavou knihu, zajímavý článek, projekt podporující skvělou věc nebo užitečný nástroj, podělíme se s vámi o naše myšlenky a proč je pro nás toto konkrétní téma důležité.

Dejte nám vědět, co si o našich tipech myslíte, případně co byste nám sami doporučili - budeme rádi, když se s námi o své nápady podělíte.

Lee Chambers je jako závan čerstvého vzduchu v současné konverzaci o rovnosti pohlaví a mužského spojenectví (male alllyship). Jeho příspěvky nejen povzbuzují muže, aby se zapojili, ale také vrhají světlo na hluboce zakořeněné předsudky, kterým ženy čelí každý den, často aniž by si to uvědomovaly. Od genderových rozdílů ve zdravotnictví či na pracovišti až po emoční práci, která se od žen stále očekává, Lee poukazuje na nepříjemné pravdy, které je potřeba si vyslechnout. Na jeho obsahu je skvělé to, že o problémech jen nemluví - nabízí reálné, praktické postřehy o tom, jak věci změnit. Pro muže, kteří se chtějí stát lepšími spojenci, a pro ženy, které hledají potvrzení, že situace, kterým čelí, jsou skutečné a je jim třeba se postavit, jsou jeho příspěvky poučné, podnětné k zamyšlení a vždy aktuální.

Pro každého, kdo si chce přečíst širokou škálu pohledů na téma klimatické změny, jejich příčin, důsledků a řešení, doporučuji knihu Grety Thunbergové "The Climate Book" (Kniha o klimatu) - sbírku esejí od více než 100 odborníků, od univerzitních profesorů po členy domorodých komunit. Kniha pokrývá technické, psychologické, sociální a kulturní aspekty klimatické změny. Poselství, které jsem si z ní odnesla, je, že každý jednotlivec má svůj vlastní způsob, jak přispět k boji proti klimatické změně, ať už prostřednictvím aktivismu, politického zapojení, vědeckých inovací nebo umění. Osobní změny životního stylu, jako je konzumace menšího množství masa a méně létání, mohou také přinést smysluplné změny, ale samy o sobě nestačí. Podstatné je, že k dosažení žádoucího výsledku pro lidstvo se musí zapojit všichni a téměř vše o tom, jak je společnost a ekonomika strukturována, se musí změnit.

ProVeg Veggie Challenge je 30 denní výzva, díky které si vyzkoušíte zapojit více rostlinných jídel do svého jídelníčku. Sama se snažím neustále se vzdělávat o tom jak se nejlépe stravovat, aby moje tělo dostalo vše, co potřebuje a nezatěžovala jsem ho. Rostlinná strava může přinést spousty benefitů, pokud k ní přistupujeme správně. Proto jsem ráda za informace, tipy a komunitu, která se okolo ProVeg vytváří. Pokud se rostlinně již stravujete, láká vás to nebo tomu naopak nevěříte a rádi byste se dozvěděli více Veggie Challenge pro vás může být zajímavou. Přihlašte se do Veggie Challenge v průběhu tohoto roku, získejte informace o rostlinné stravě a vyzkoušejte nové recept

Klimatická změna je téma, které je těžko uchopitelné a to i proto, že změny trvají léta a nepřichází konzistentně. Každý rok zažíváme horká léta a změny v ročních obdobích ovšem vnímat tento vývoj je těžké. Často si pamatujeme jen některé dny, či nedokážeme roztřídit, který rok vypadalo počasí tak, jak si pamatujeme. Sledovat změny je ale důležité a to pro všechny z nás, abychom si uvědomili, co nás čeká. Jedním ze způsobů, jak změny sledovat je nástroj KlimRisk ústavu CzechGlobe. Ten umožňuje nahlédnout, jak bude vypadat klima ve Vašem městě v budoucnu a jaké změny Vás čekají.

Co se vám vybaví, když se řekne "zelená"? Mně les. Miluju se jen tak procházet lesem. Je to oáza klidu a ticha, a přitom je tam tak živo a tolik zvuků najednou. Když se cítím přehlcená, nevím, kudy kam a co dřív, když mám udělat důležitý rozhodnutí, když jsem bez inspirace, nemůžu se soustředit.. jdu do lesa. Les uklidňuje a dává odpovědi a vy přitom nemusíte dělat vůbec nic. Jen být. V Japonsku pro to mají dokonce termín - shinrin roku - což v překladu znamená lesní lázeň.

Výzkumy potvrzují, že nejen lesy, ale i parky a menší zelené plochy v lidských sídlech snižují stres, deprese a úzkosti, pozitivně ovlivňují paměť, pozornost a logické myšlení. Další výzkum dokazuje, že i pouhý pohled do zeleně snižuje pracovní vypětí a zlepšuje náladu. Obzvlášť začátek nového školního roku bývá hektický a návrat do režimu po klidnějším létě může být stresující. Dopřejte si každý den aspoň malou dávku zeleně a nechte přírodu dělat zázraky.

Kniha Cala Newporta „Hluboká práce“ mi změnila pohled na důležitost soustředěného, nepřerušovaného času pro skutečně produktivní práci. Ale jak toho dosáhnout v našem neustále 'připojeném' světě?

Řešením je time blocking. Díky plánování vyhrazených bloků pro různé typy úkolů jsem si dokázal(a) vytvořit prostor pro „hlubokou práci“, o které Newport píše. Time blocking mi pomáhá zlepšit soustředění, omezit přeskakování mezi úkoly a zefektivnit využívání času. Je to obzvlášť užitečné pro vyvážení činností vyžadujících vysokou koncentraci s rutinní prací a schůzkami. Není to vždy snadné, ale pro mě to opravdu funguje. Lépe se soustředím a mám a větší pocit kontroly nad svým pracovním dnem.

Re-use a recyklace domácích předmětů nejsou jen trendy, ale především nezanedbatelný krok k přispění k udržitelnosti každého z nás. Stejně tak jako není naše planeta na jedno použití, i věci, kterými se obklopujeme v každodenním životě, si zaslouží dostat druhou šanci. V Praze existuje řada možností, jak se naučit renovovat a znovu využít staré předměty z domácnosti. Například v DOK16, sousedské dílně Městské knihovny, se pořádají workshopy a kurzy, které učí, jak zacházet s nářadím a provádět opravy. Cirkulární dílna HYB4 v Kampusu Hybernská zase nabízí kurzy zaměřené na opravu kol, vrtání do různých materiálů, práci s elektrickým i ručním nářadím nebo broušení nástrojů. Nechybí ani aktivity pro děti, kde si mohou vyzkoušet svou kreativitu. Hlavní město Praha ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov připravili sérii kurzů oprav drobného nábytku pro veřejnost. Každý rok se v Praze také koná také Festival otevřených dílen, kde si zájemci mohou vyzkoušet různá řemesla a získat nové dovednosti. Nejenže opravou rozbitých věcí místo nákupu nových přispíváme k lepšímu životnímu prostředí, ale navíc je opravdová radost, když se nám podaří něco spravit vlastníma rukama.
Friday Flavours