Hlavním cílem této příručky je pomoci malým a středním firmám (SME) efektivně reagovat na současné výzvy a požadavky v rámci udržitelného podnikání. Poskytuje praktický návod, jak identifikovat příležitosti a možná rizika v environmentální, sociální a správní oblasti a zajistit tak dlouhodobý růst, konkurenceschopnost a důvěryhodnost firmy.
Vítejte v našem průvodci ESG pro malé a střední podniky! V následujících 10 dílech vás provedeme nastavením, implementací, komunikací a reportingem vaší ESG strategie. Budeme se věnovat všemu, od legislativy ESG po psaní reportů. Náš průvodce odstartujeme otázkou: Co je ESG a proč je důležité pro malé a střední podniky?
Proč je ESG důležité pro malé a střední podniky
Pro malé a střední podniky (SME) je nastavení promyšlené strategie udržitelnosti a ESG (životní prostředí, společenská odpovědnost a řízení podniku) zásadní pro dlouhodobý úspěch. Tato strategie je vodítkem, které pomáhá SME orientovat se v potenciálních rizicích a zmírňovat je, inovovat produkty a procesy a efektivněji spolupracovat se zaměstnanci a zákazníky. Hraje také zásadní roli při získávání investorů a otevírání dveří na mezinárodní trhy.
Přestože jsou SME malé, co se týče počtu zaměstnanců, tvoří podstatnou část světové ekonomiky. V EU tvoří 99 % všech podniků mikropodniky, malé a střední podniky, které zaměstnávají přibližně 100 milionů lidí. Tyto podniky poskytují dvě ze tří pracovních míst v soukromém sektoru a podílejí se více než polovinou na celkové přidané hodnotě vytvořené firmami v EU. Malé a střední podniky jsou také základem národních ekonomik, dodavatelských řetězců velkých společností a představují nejvýznamnější zdroj inovací.
To však také znamená, že jejich výrobky, činnosti a služby mají závažné environmentální a sociální dopady. Jejich společný podíl na celkových emisích je vysoký - činí 63 % všech emisí CO2 všech podniků. Jak však ukazuje nedávný evropský průzkum Eurobarometr, 89 % malých a středních podniků již zavádí alespoň jedno z opatření, aby se staly udržitelnějšími - využívají především obnovitelné zdroje energie, recyklují nebo minimalizují množství odpadu. Z průzkumu vyplývá, že 24 % malých a středních podniků v EU již má konkrétní plán na snížení uhlíkové stopy svého podniku a 32 % má ve svém sortimentu ekologické výrobky.
Vzhledem ke své klíčové roli v evropském hospodářství a dopadu na životní prostředí musí malé a střední podniky zavádět udržitelné postupy. Náš průvodce poskytuje malým a středním podnikům praktické rady pro tvorbu a realizaci strategie ESG, která jim pomůže zaměřit se na nejefektivnější aktivity pro dosažení jejich cílů v oblasti udržitelnosti. Tento přístup jim umožní pozitivní společenský a environmentální dopad a podpoří jejich udržitelný růst a odolnost.
Co je ESG?
Zkratka ESG, pocházející z anglických slov Environmental (péče o životní prostředí), Social (společenská odpovědnost) a Governance (správa a etické řízení podniku), představuje tři klíčové oblasti, které formují nové standardy v podnikové udržitelnosti a odpovědnosti. Tyto tři pilíře jsou základem pro měření a hodnocení dopadu firem na životy lidí a planetu (viz obrázek 1).
Spolu s rostoucím tlakem na firmy ze strany investorů a společnosti, vlády po celém světě přijímají legislativní opatření, která vyžadují transparentnost firem v oblasti ESG. V Evropské unii (EU) byla představena směrnice Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD), která vyžaduje, aby všechny společnosti s více než 250 zaměstnanci zveřejňovaly zprávy o udržitelnosti podle evropských směrnic pro podávání zpráv o udržitelnosti (ESRS), a to od roku 2025. Podle této nové legislativy by společnosti měly zvážit své sociální, environmentální a správní dopady, rizika a příležitosti a začlenit je do svých obchodních rozhodnutí a strategií v úzké spolupráci se svými zainteresovanými stranami (tj. stakeholdery).
To vše s cílem:
- tvorby a maximalizace hodnoty, která přesahuje tradiční finanční zisky, a je prospěšná pro vlastníky, investory, zúčastněné strany a celou společnost
- identifikace, prevence a zmírňování možných negativních dopadů činnosti společností.
Obrázek 1: Pilíře a témata ESG podle rámce EU ESRS
V dalším díle se podíváme na legislativu ESG. Získáte přehled o právních požadavcích a o tom, jak ovlivňují vaše podnikání z hlediska udržitelnosti.
Náš tým ESG odborníků vám pomůže sladit strategické cíle vaší společnosti s udržitelnými postupy. Kontaktujte nás a zjistěte, jak můžeme podpořit cestu vaší organizace k udržitelnosti.