Environmentální aspekty v rámci ESG zahrnují hodnocení, snižování a kompenzaci různých forem dopadu, který má společnost nebo organizace na přírodní a městské ekosystémy.
Všechny zdroje, které podnik využívá k výrobě produktu a ke svému fungování, jsou zpočátku získávány z přírody. Veškerý odpad, který není recyklován, končí v přírodě. Ve společnosti se často vnímáme jako lidé, kteří mají vztah k přírodě, ale ve skutečnosti jsme její nedílnou součástí. Lidé jsou živé bytosti stejně jako všechny ostatní organismy na Zemi. Všichni jsme na sobě závislí, pokud jde o naše přežití a prosperitu.
Z hlediska životního prostředí je vše, co jsme my, lidé, postavili a vynalezli, naší formou adaptace na prostředí, ve kterém žijeme. Stejně jako bobři staví hráze a včely vytvářejí své úly, tak i my stavíme naše města, továrny a inovujeme dopravní prostředky. Rozdíl je v tom, že to, co lidé vytvářejí, není komplexně integrováno do okolního ekosystému.
Negativní dopad, který máme na životní prostředí, se nazývá ekologická stopa. Pochází z neúměrného odebírání zdrojů, vytlačování a poškozování jiných organismů a vytváření různých forem odpadu, které nelze začlenit zpět do přírodních procesů.
Proto se environmentální aspekt poradenství ESG zaměřuje na to, jak:
S technologiemi, které dnes máme, je možné restrukturalizovat výrobní procesy ziskovým a přitom šetrným způsobem, aby se zajistilo, že společnost zachová ekosystémy, které na planetě jsou. Existuje také mnoho způsobů, jak kompenzovat ekologickou stopu, kterou za sebou necháváme. Prvním krokem je ale provedení environmentálního hodnocení. A s tím vám ve Flagshipu pomůžeme.
Řešení environmentálních problémů, jako je znečištění životního prostředí a ztráta biologické diverzity, vyžaduje jednotnou globální akci. Ta je vyjádřena v Cílech udrtžitelného rozvoje OSN (SDGs) spojených s životním prostředím.
4 ze 17 SDGs jsou přímo zaměřené na biosféru:
Hlavní částí Agendy udržitelnosti OSN propojující podniky a životní prostředí je:
Kromě toho existují cíle, které mají významný vliv na řešení problémů životního prostředí:
Všechny cíle jsou vzájemně propojené. Jednání k dosažení různých cílů udržitelného rozvoje si mohou vzájemně přispívat, nebo si v některých případech protiřečit. Například práce spojená s prvními dvěma cíly bojujícími proti chudobě a hladu často přitahuje velké investice do zemědělských komunit. Může to mít pozitivní i negativní dopady na životní prostředí.
Pokud bude určitá práce věnována systematizaci a regulaci zemědělské výroby, aby se zajistilo, že ekosystém nebude nadměrně využíván a bude možné jej včas obnovit – tak místní zemědělci budou mít dlouhodobě stabilnější živobytí a zároveň bude životní prostředí v lepším stavu. Pokud by se však za účelem poskytnutí další práce znevýhodněné komunitě postavila továrna, která má negativní dopad na životní prostředí – tak by sociální a environmentální cíle udržitelného rozvoje fungovaly v rozporu.
Je důležité porozumět těmto souvislostem, aby bylo možné vytvořit úplnou a holistickou strategii udržitelnosti. Právě proto máme ve Flagship týmu konzultanty specializující se na jak na environmentální, tak na společenská témata.