Novodobé změny jako růst populace, zvýšená urbanizace, nedostatek přírodních zdrojů nebo klimatická změna jsou témata dotýkající se stále více firem. Navíc způsob, jakým na ně firmy reagují, se začíná znatelně podepisovat na jejich výsledcích.
Investoři si jsou vědomi těchto změn a logicky chtějí své finance orientovat tam, kde je brán ohled nejen na finanční rizika, ale i na ta nefinanční plynoucí z těchto trendů.
Odpovědné investování s ohledem na environmentální a sociální výkon společnosti (kritéria ESG) je stále na vzestupu. Tento typ investování reprezentoval na pěti hlavních trzích 30,7 bilionu dolarů na začátku roku 2018. Jednalo se o 34% zvýšení za dva roky.
V tomto kontextu společnosti nedostatečně komunikují své strategie udržitelnosti a výkon svým investorům. Přicházejí tak o příležitost přilákat nové zajímavé investory a udržet ty stávající, kteří se o problematiku zajímají.
Proč firmy často nedokáží přeložit udržitelnost svým investorům?
Jak komunikovat udržitelnost s investory
Informace o finanční situaci společnosti směrem k investorům by měla být doplněna o rizika a příležitosti v oblasti udržitelnosti, kterým společnost čelí v aktuálním, střednědobém až dlouhodobém období. Tato komunikace by měla být zahrnuta do různých způsobů komunikace, které společnost uplatňuje ve vztahu k akcionářům mimo setkání valné hromady – zasílání novinek, pravidelná prezentace pro investory, konference apod.
Jak investory zapojit
Zaveďte přímý dialog s investory o tématech udržitelnosti, které mohou mít přímý i nepřímý vliv na výkon společnosti a tím i její zisk/ztrátu. Tato témata mohou i nemusí obsahovat termíny spojené s udržitelností jako takovou. Investory může zajímat například změna v počtu zaměstnanců ve společnosti nebo úspory plynoucí z provozu elektrických aut či z přechodu na energii z obnovitelných zdrojů, a to jaké dopady to bude mít na výkonnost nebo ziskovost – konkurenční výhoda, přilákání nových zákazníků a zvýšení zisku, posílení reputace, přilákání a udržení zaměstnanců apod.
UN Global Compact sestavilo užitečný The Value Driver Model, který pomáhá znázornit, jak aktivity zaměřené na udržitelnost přispívají k celkové výkonnosti firmy. Firmy mohou využít tohoto modelu, který měří 3 základní oblasti:
Model je včetně případových studií detailně popsaný na webových stránkách UN Global Compact.