Jaký byl rok 2021 pro oblast udržitelnosti a ESG? A jaké z něj vyplývají trendy pro ten letošní? Seznamte se s 5 hlavními ESG trendy v roce 2022.
1. ESG (Environmental, Social and Governance) a odpovědné investování
Vývoj v posledních několika letech připravil půdu pro výrazný nárůst iniciativ, investic a financování ESG v oblasti ESG v roce 2022. Dnešní investoři chápou přínosy investování do ESG a reportování ESG dat se pro ně stává samozřejmostí. Očekává se, že kvalita a množství ESG dat se bude nadále zvyšovat spolu s tím, jak porostou požadavky na jejich reportování.Rostoucí trend odpovědného investování vede společnosti k tomu, aby se zabývaly oblastmi ESG, které mohly dříve přehlížet nebo nepovažovat za relevantní. Odpovědní investoři podněcují společnosti k řešení témat, která se týkají zaměstnanců, klientů, komunit a životního prostředí.
2. Důraz na písmeno "S" ve slově ESG
Sociální otázky, diverzita, inkluze a pracovní práva, se budou i v roce 2022 dostávat do popředí diskusí. Pravděpodobně se bude zvyšovat počet investorů, kteří se budou snažit minimalizovat rizika, jež společenské faktory představují pro dlouhodobé investice.Investoři tedy budou preferovat společnosti, které se sociálnímu pilíři ESG věnují, protože je to pro investory způsob, dosahovat vyšších a spolehlivějších výnosů v dlouhodobém horizontu.
3. Uhlíková neutralita a offseting
Více než 600 společností po celém světě se zavázalo k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 v rámci kampaně Business Ambition for 1,5°C (SBTi).V roce 2022 bude i nadále trendem offseting – kompenzace emisí uhlíku prostřednictvím projektů, které emise snižují. Ačkoli by se společnosti měly i nadále primárně zaměřovat na rychlé snižování svých emisí, offseting je stále vnímán jako klíčová součást celkového programu k dosažení uhlíkové neutrality. Vzhledem k tomu, že většina podnikových cílů v oblasti klimatu je naplánována na následujících 30 let, mnoho společností stále kompenzuje svoje emise prostřednictvím nákupu offsetů.
4. Význam Scope 3 emisí
Stále více společností si stanovuje ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí. K dosažení tohoto cíle je potřeba, aby dokázaly měřit a snižovat i emise spojené s jejich dodavatelským řetězcem.Emise uhlíku produkované společností se dělí do tří základních kategorií. Scope 3 zahrnuje emise, které jsou následkem aktivit podniku a které vznikají ze zdrojů mimo kontrolu či vlastnictví podniku. Týkají se například nakupovaných surovin, nabízených služeb, služebních cest, odpadů atd. Scope 3 emise tvoří zdaleka největší část uhlíkové stopy firem. Jsou však zároveň oblastí, nad kterou mají podniky nejmenší kontrolu a jejíž vymezení je nejobtížnější. V letošním roce se společnosti zaměří na rozvoj postupů, znalostí a procesů, které pomohou Scope 3 emise lépe vymezit.
5. Diverzita, rovnost a začlenění dodavatelů
Význam diverzity, rovnosti a inkluze ve firemním prostředí a v dodavatelském řetězci společností roste. Ze strany investorů, spotřebitelů i obchodních partnerů roste zájem a zvyšují se požadavky na transparentnost v této oblasti a tento trend bude pokračovat i v letošním roce.Závěr – co trendy znamenají pro investory a společnosti?
Výše zmíněné trendy budou zvyšovat požadavky na sledování, měření ESG dat, a to nejen v rámci provozu a fungování společností, ale také investic a portfolií. Zvýší se také nároky na vykazování ESG dat.Vzhledem k tomu, že prostředí udržitelnosti a ESG je pro investory a podniky stále komplexnější a tlak na dosažení uhlíkové neutrality roste, očekává se, že letošní rok bude pro oblast ESG dosud nejsilnějším rokem.