Ale čím víc se přesouvá nefinanční / ESG reporting do mainstreamu, tím více se objevují novinové titulky, které viní firmy z greenwashingu*. Závažnost tohoto problému se odráží i v závažnosti kroků proti těmto společnostem.
Od ekologických plastových obalů, módních zelených značek a uhlíkově neutrální architektury až po zelené finance a udržitelnější letecké společnosti, firmy po celém světě jsou hnány k zodpovědnosti za klamání spotřebitelů o svých environmentálně či sociálně prospěšných operacích a produktech.
Společnosti chápou, že musí plnit rostoucí očekávání všech svých stakeholderů. A pokud s nimi nebudou komunikovat o tom, co dělají, aby se staly odpovědnými a udržitelnými, bude to vnímáno stejně, jako by nedělaly vůbec nic.
Smysluplná, důvěryhodná a poutavá komunikace je však možná pouze tehdy, pokud:
- je zakořeněna v celkové vizi a misi vaší organizace
- řeší skutečné materiální problémy, nejen ty „vhodné k PR“.
- rozumí potřebám různých skupin a komunit, ve kterých působíte
- přizná i nesplněné cíle a vysvětlí, jaký je plán pro nápravu situace
Je samozřejmé, že komunikace vašich udržitelných aktivit může být silná jen tak, jak silná je vaše motivace a odhodlání věci změnit. Dobrou zprávou je, že žádná společnost není 100% udržitelná, takže nemusíte všechny přesvědčovat, že zrovna vy jste. Musíte však prokázat a komunikovat, že víte, jakým směrem musíte jít, že máte plán, a ukazovat pokrok, který děláte každý den.
Jak se říká: ‚Řím nepostavili za jeden den‘, ale nezapomeňte, že bez ustání pokládali cihlu za cihlou.
*Greenwashing = zavádějící tvrzení o environmentálních praktikách společnosti nebo o udržitelnosti produktu