Flagship blog - cz

Průvodce ESG díl 9: Příprava ESG reportu: Standardy a rámce

2024-03-19 08:30 ESG Guide Series
Hlavním cílem této příručky je pomoci malým a středním firmám (SME) efektivně reagovat na současné výzvy a požadavky v rámci udržitelného podnikání. Poskytuje praktický návod, jak identifikovat příležitosti a možná rizika v environmentální, sociální a správní oblasti a zajistit tak dlouhodobý růst, konkurenceschopnost a důvěryhodnost firmy.

V dílu 8 našeho průvodce ESG jsme vás provedli psaním ESG reportu. Nyní, v dílu 9, se podíváme na standardy a rámce reportování ESG. To vám pomůže zajistit, že vaše reportování ESG bude v souladu s nejlepšími postupy a bude uznáváno stakeholdery po celém světě.

Standardy a rámce

Mezinárodně dohodnuté standardy a rámce umožňují porovnávání informací v ESG reportech a identifikování skutečně odpovědných podniků. Níže naleznete stručný přehled nejznámějších mezinárodních standardů:
Tento standard, který připravila EU, je založen na tzv. principu dvojí významnosti pro více stakeholderů (včetně investorů). Na vytvoření standardu spolupracovala European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG) s organizací GRI. Toto je v současnosti nejrelevantnější norma v EU, protože je povinná pro všechny kromě nejmenších nekótovaných společností.
GRI vytváří komplexní rámec pro reporting udržitelnosti, který je široce používán po celém světě. Rámec stanovuje zásady a standardní informace, které mohou organizace zveřejnit o svých ekonomických, environmentálních a sociálních výsledcích a dopadech. Aplikace směrnic GRI je dobrovolná a společnostem nabízí možnost zaregistrovat se na webové stránce GRI a odeslat tam své reporty. GRI je určeno firmám jakékoli velikosti a oboru činnosti.
Standardy SABS umožňují podnikům identifikovat, spravovat a sdělovat informace o finanční udržitelnosti svým investorům. Jedná se o soubor globálně použitelných 77 standardů, které identifikují finančně významná témata udržitelnosti a související metriky pro typickou společnost v odvětví.
Mezinárodní organizace pro normalizaci (The International Organization for Standardization) spustila v roce 2009 ISO pro udržitelnost, která poskytuje pokyny k sociální odpovědnosti. ISO 26000 je uznávaný mezinárodní rámec, který poskytuje pokyny na dobrovolném základě, nejedná se tedy o certifikaci. Zaměřuje se na všechny typy organizací bez ohledu na jejich aktivity, velikost nebo umístění.
V roce 2000 byla zahájena iniciativa OSN Global Compact. Jde o iniciativu Organizace spojených národů vytvořenou s cílem povzbudit podniky po celém světě, aby přijaly politiku udržitelnosti a společensky odpovědné podnikové politiky a pravidelně podávaly reporty o aktivitách souvisejících s touto problematikou. Jde o základní rámec pro podnikatele, který je založen na deseti principech v oblasti lidských práv, pracovních podmínek, životního prostředí a protikorupčních opatření.

Příště se podíváme na 10. a závěrečný díl našeho průvodce: Kontrolní seznam nápomocných otázek a slovníček ESG pojmů. Tato část vám poskytne jasné definice a vysvětlení běžných termínů ESG, které vám pomohou se lépe orientovat ve světě ESG.