Hlavním cílem této příručky je pomoci malým a středním firmám (SME) efektivně reagovat na současné výzvy a požadavky v rámci udržitelného podnikání. Poskytuje praktický návod, jak identifikovat příležitosti a možná rizika v environmentální, sociální a správní oblasti a zajistit tak dlouhodobý růst, konkurenceschopnost a důvěryhodnost firmy.
Třetí díl našeho průvodce ESG ukázal, jak identifikovat a zapojit stakeholdery. Nyní se v dílu 4 zaměříme na identifikaci vašich materiálních témat ESG. Jedná se o výběr aktivit ESG, které jsou pro vaši společnost nejrelevantnější, na základě vašich rozhovorů se stakeholdery.
Identifikace vašich významných (materiálních) témat ESG
Na základě dialogu s klíčovými stakeholdery vám vyvstanou témata, která se poté musí zohlednit v rámci analýzy materiálních témat. Na základě této analýzy se zjistí tzv. “materiální témata”, která značí vaše klíčové dopady v oblasti udržitelnosti.
ESRS vyžaduje, aby společnosti používaly koncept „dvojí významnosti“ při identifikaci svých materiálních témat. Ta vyžaduje podívat se jak na vnější dopady firmy na lidi a planetu (pohled zevnitř ven, jinak známý jako její externality), tak na finanční rizika a příležitosti (pohled zvenčí na firmu), které mohou přinést životní prostředí a společnost. Témata mohou být významná z hlediska dopadu nebo finančního hlediska, případně obojího.
Klíčové otázky při mapování materiálních témat:
V jakých oblastech máme v krátkodobém, střednědobém nebo dlouhodobém horizontu pozitivní nebo negativní dopad - skutečný nebo potenciální - na životní prostředí, společnost nebo správu podniku?
Jak by výše uvedené dopady nebo naše závislost na zdrojích (např. přírodních, lidských, sociálních) mohly vést k finančním rizikům nebo příležitostem pro naše podnikání?
Jaká témata, která se nás dotýkají, považují naši klíčoví stakeholdeři za důležité?
Jaké oblasti E,S, G můžeme realisticky kontrolovat nebo ovlivnit a co je mimo naši sféru vlivu?
Jak naše témata zapadají do širšího kontextu udržitelnosti?