Slyšíme to stále dokola – co je nefinanční reporting a týká se nás? A je k něčemu, nebo je to jen další byrokratické zlo? Na základě nové evropské směrnice se budou muset firmy v České republice brzy naučit o odpovědném podnikání – konečně.
Česká republika musí do konce letošního roku zapracovat do své legislativy evropskou směrnici č. 2014/95/EU o „Zveřejňování nefinančních informací a informací týkajících se diverzity vybranými velkými společnostmi a skupinami“. Směrnice je nové legislativní opatření Evropské unie platné od začátku roku 2017, podle níž budou muset firmy sestavovat zprávu o tom, jak jsou odpovědné.
Nové opatření směřuje podle Evropské komise k ještě výraznějšímu prosazování konceptu společenské odpovědnosti firmy neboli CSR. Směrnice požaduje po společnostech pravidelné vypracování přehledu nefinančních informací. Ten by měl umožnit pochopení vývoje podniku, jeho výkonnosti a postavení a dopadů jeho činnosti.
Cílem směrnice je:
V Evropské unii se směrnice dotkne zhruba 6 000 firem. V České republice se bude týkat přibližně dvacítky největších tuzemských firem, například společností ČEZ, Agrofert či České pošty.
Pravidla jsou taková, že reporty budou muset zveřejňovat firmy s obratem nad 1,5 miliardy korun, nejméně pěti sty zaměstnanci a půlmiliardovým majetkem. Půjde také o takzvané subjekty veřejného zájmu, tedy firmy kótované na burze, banky, pojišťovny nebo podniky klíčové pro fungování státu, jako je například společnost Čepro.
Evropská komise se snaží nastavit proces reportování flexibilně a nechává podobu na jednotlivých státech. Do konce roku 2016 by měla dodat ke zpracování reportu propozice, které ale nebudou závazné. Firmy, pro které některé oblasti reportu nebudou relevantní, budou mít možnost toto zdůvodnit a pro dané oblasti report nezpracovávat. Pokud firma zpracuje globální report, který splní výše uvedené požadavky, nebudou vyžadovány reporty na lokální úrovni. Nezávislé ověření reportu je doporučené, ale ne nutné. Česká republika se podle Ministerstva financí žádný návod nechystá vydávat.
Co tedy firmy musí, je to, že sepíšou svůj report podle mezinárodních či evropských standardů, přičemž nejrozšířenější je standard GRI (Global Reporting Initiative). Metodika GRI je návodem, jak vymezit firemní pojetí udržitelného rozvoje, a to za pomocí světově uznávaných a porovnatelných aspektů a indikátorů.
V zahraničí je dnes zcela běžné, že firmy vydávají reporty o CSR a udržitelném rozvoji. Znamená to pro firmu nejen konkurenční výhodu, lepší reputaci a úspěšnější komunikaci se zájmovými skupinami společnosti, ale navíc jej často vyžadují důležití partneři firem (například banky a investoři). CSR reporty připravují nejen velké firmy, ale i ty střední a malé, včetně neziskových organizací.
Jsou dva způsoby, jak novou povinnost uchopit. Je možné ji chápat jako nutné byrokratické zlo a jeho splnění delegovat právnímu oddělení. Druhou možností je využít reporting jako nástroj pro integraci hodnot, zapojení zaměstnanců, zlepšení výkonu a strategického rozhodování a objevení nových příležitostí pro firemní dlouhodobý růst. Flagship, první komunikační agentura specializující se na nefinanční reporting u nás, vám pomůže s tím druhým.